Le Tour de France – retrospektiva

lapebie2

Náhodou při courání na netu a sledování cyklistiky na mě vyskočila nějaká fotka, kde jezdci Le Tour de France popíjejí na schodě pivo. Tak jsem si řekl, že o tomhle si musím zjistit něco víc, přeci jen je to závod profesionálů a jeden z nejdůležitějších závodů světové cyklistiky. Tak jakýpak pivo, tyvole? 

Když jsem začal pátrat a sledovat historii Tour de France, tak mi došlo, že Tour de France začalo asi jako sponzorovanější chebskej Fantozzi cup – samý cígo, zastávka v knajpě na jedno, dvě a občas nějaký ty drogy. Závodnící kouřili pravidelně před zahájením závodu, prý protože to pomohlo roztáhnout plíce. Pivo pili, protože pomáhalo na bolest a taky protože podporovalo výkon ( což chápu a stotožňuji se s tím 😀 ).

Pár faktů z prvních ročníků Tour de France

  • během prvního ročníku bylo vyloučeno devět jezdců, kteří část závodu jeli v automobilech, nebo se jimi nechali vléct
  • vítěz závodu Maurici Garin se mohl najíst ve chvíli, kdy to pravidla nepovolovala ( údajně protože jeho sponzor částečně financoval závod )
  • fanoušci místního jezdce Faura káceli na trati stromy, aby zdrželi ostatní závodníky
  • močilo se za jízdy, nebo se dodržovalo nepsané pravidlo Pauses Pipi, které povolovalo lídrovy závodu zastavit a vykonat potřebu – během této zastávky musel celý peleton zpomalit, zajet ke krajnici a vykonat potřebu taktéž
  • předjíždění během Pauses Pipi znamenalo porušení pravidel a možnou diskvalifikaci

 

 

O tom jak závod funguje, jaký jsou tam druhy trikotů a jaký specifika mají různý etapy tady psát nebudu. To se mrkněte třeba na wiki. Tady si spíš znázorňujeme černý stránky tohohle závodu. Všeobecně se ví, že se na tomhle závodě baští bobulky a všelijaký podpůrný látky o stošest. Ale tolik se nemluví o tom, že během závodu pár lidí i vypustilo duši….a tím nemyslím tu na kole.

 • V roce 1910 se Francouz  Adolphe Helière utopil v moři během volného dne.
 • V roce 1935 Španěl Francisco Cepeda během sjezdu spadl z kola a hlavou udeřil o kámen. Po třech dnech zemřel na nemocničním lůžku.
 • V roce 1967 Angličan Tom Simpson zemřel během výšlapu, protože mu selhalo srdce.V jeho krvi byly nalezeny zbytky amfetaminu a alkoholu.
 • V roce 1995 Ital Fabio Casartelli bez helmy upadl při sjezdu během rychlosti 88km/h. Náraz nepřežil.

 

 

Napsat komentář