pozvánka: EXPEDIČNÍ KAMERA – Cheb 31. březen 2017

fb banner2

Filmový festival EXPEDIČNÍ KAMERA je celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, poznávání nového, o extrémních zážitcích i sportech. Přibližně čtyřhodinové pásmo filmů z celého světa nás zavede do překrásných a často i velice nebezpečných míst.
Pokračujeme ve spolupráci s o.s. Klub HEDVÁBNÁ STEZKA a do Chebu přivážíme Filmový festival Expediční kamera, který se 31. března 2017 odehraje ve Čtenářské kavárně JOKER. Prostory kavárny budou pro návštěvníky zpřístupněny od 17:00.

PROGRAM_banner

17:30 začátek promítání 1. bloku

» Na jeden nádech (potápění v severním Atlantiku, 5 min.)

» Projekt Moffat (počátky lezení ve Velké Británii, 20 min.)

» Návrat do Zanskaru (život lidí v Himalájích, 23 min.)

  • PŘESTÁVKA

18:30 začátek promítání 2. bloku

» Pura vida (splutí Amazonky na člunu poháněným jízdním kolem, 44 min.)

» Cesta do Kazbegi (horská kola na hřebeni Kavkazu, 16 min.)

  • PŘESTÁVKA

19:35 začátek promítání 3. bloku

» Divočinou Aljašky (Češi na řece Alatně, 25 min.)

» Ultra Trail Gobi (ultramaraton pouští Gobi, 11 min.)

» Velká skalní pařba (závody v lezení, 20 min.)

prvni_banner

Pojďme si představit jednotlivé filmy festivalu EXPEDIČNÍ KAMERA krátkým popiskem a trailerem:

» Na jeden nádech 

Krátký film, oceněný řadou prestižních cen, který vás prostřednictvím unikátních podvodních záběrů zavede do jiného světa. Autorem je podvodní filmař Ken O’Sullivan, který se během celého roku potápí v oblastech severního Atlantiku. Možná za to muže rutinní práce anebo samota, ale po deseti letech začal Ken v moři objevovat zrcadlo, které mu pomohlo najít sama sebe a nahlédnout do nitra vlastní duše. Výsledkem je tento krátký, vizuálně nádherný film.

REFLECTIONS – of an underwater cameraman | Na jeden nádech
REFLECTIONS – of an underwater cameraman | Na jeden nádech

» Projekt Moffat

Krátký film, ověnčený řadou mezinárodních cen, je inspirován pestrým lezeckým životem první britské horské vůdkyně Gwen Moffat. S mladičkou spisovatelkou Claire se během sledování Gwenina životního příběhu podíváte na skalní stěny, do ledových jezer a řek a na vrcholky hor ve Velké Británii. Sama spisovatelka si chtěla na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to bylo před několika desítkami let dezertovat z armády a celý svůj život věnovat horám.

» Návrat do Zanskaru

Zanskar je malá odlehlá osada uprostřed hor v indickém Himálaji. Až donedávna bylo jediné spojení s civilizací možné pouze po nebezpečné cestě podél řeky. Nyní je téměř před dokončením výstavba silnice, která může navždy změnit toto duchovní a poklidné místo. Před 30 lety navštívili Zanskar dva Američané, kterých se na cestě ujala místní rodina, u které pak našli azyl. Nyní se rozhodli, ještě před úplným dokončením silnice, místo znovu navštívit a rodinu vyhledat. Jak se Zanskar a jeho obyvatelé za tu dobu změnili a jak je přijímána výstavba silnice a s ní i příchod civilizace? Srdceryvné setkání starých přátel, zamyšlení nad způsobem života a odlehlá příroda v srdci Himálaje vás jistě chytnou za srdce.

» Pura vida

Nadšený cestovatel a cyklista Hervé si vymyslel bláznivý plán. Své kolo použít, jako pohon lodě a splout během několika měsíců řeku Amazonku. Po 40.000 km po silnicích a cestách přidělal v Ekvádoru kolo na loď, pojmenoval ji “Pura vida” a začal svoji životní cestu. Za celkových 20 měsíců urazil přes 7 500 km a vystřídal 26 řek. Po cestě byl ohrožován divokou vodou, vrtkavým počasím, krokodýly, drogovými dealery či piráty. Navštívil šamany, domorodé kmeny a sblížil se s jihoamerickou přírodou takřka do morku kostí. Je více než zřejmě, že taková cesta člověka ovlivní na celý život.

» Cesta do Kazbegi

Gruzínské odlehlé hory, čtyři kamarádi, nejnutnější zásoby a dva stany. To jsou hlavní hrdinové filmu, který sleduje jejich cestu po hřebeni Kavkazu až do města Kazbegi.
Co se stane, když se čtyři stejně smýšlející dobrodruzi vydají do jednoho z nejdivočejších pohoří světa jen s horskými koly a jídlem na deset dní? Hrůzostrašné bouřky. Brodění přes divoké řeky. Přejezdy přes zasněžená horská sedla. Šílené sjezdy. Neustálý boj se zlými psy. Napjatá střetnutí s fanatickou pohraniční stráží.

» Divočinou Aljašky

Šest kamarádů z Čech, Moravy a Slovenska, někteří zkušení vodáci, jiné méně zkušení se vydali za polární kruh na překrásnou Aljašku splouvat řeku Alatnu. Říkají si Fjolls. Vybaveni loděmi, jídlem v medvědu-vzdorných kontejnerech a pepřovým sprejem měli v plánu překročit kontinentální rozvodí a plout 300 km na jih s cílem na polárním kruhu. Cestou chtěli podniknout pěší túru k Arrigetch Peaks, postavit plachetnici nebo třeba péct chleba. Jak tato expedice do naprosté divočiny bez mobilního signálu a bez možnosti doplňovat zásoby dopadla? Uvidíte sami ve filmu plném nádherné přírody, lidské zručnosti i odvahy pouštět se do neznámých vod.

» Ultra Trail Gobi

Poušť Gobi se rozkládá na severu číny a jihu Mongolska. Je jedna z nejstarších a největších pouští světa. A právě zde se každoročně koná extrémní závod ULTRA-TRAIL GOBI RACE na 400 km. Závod je bez podpory, vše tedy závisí na samotných závodnících.

Ve filmu se novinář Bryon Powell pokouší najít důvody, které nutí účastníky tento závod běžet. Trasa závodu z části kopíruje trasu hedvábné stezky, v minulosti využívané k obchodním účelům. Je to pouhé bláznovství zúčastnit se 400km ultra trailu v jedné z nejnehostinějších pouští světa? Má tento dlouhý závod pro člověka i nějaký přínos?

» Velká skalní pařba

„24 hours of Horseshoe Hell“ je vytrvalostní lezecký závod v americkém Arkansasu, kterého se účastní jak elitní, tak obyčejní lezci. Je to lezecká obdoba ultramaratonu ve, kde laktát i chlazené pivo tečou proudem.
Film věrně zobrazuje tamní atmosféru a sleduje soupeření mezi týmem Nica Berryho a Masona Earla oproti Alexu Honnoldovi.

Těšíme se na Vás 31. 3. 2017 od 17:30

Expediční kamera Cheb